رئیس اتحادیه فرش‌فروشان استان آذربایجان شرقی گفت: اساسی‌ترین علت بی‌رونقی بازار فرش دستبافت استان، صادرات وارونه و واردات مجدد فرش دستبافت تبریز به خود تبریز، به عنوان شهر جهانی فرش است.

فرهاد چمنی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در تبریز، در زمینه رکود موجود در بازار فرش‌ دستبافت  آذربایجان شرقی، اظهار داشت: اولین و مهم‌ترین مشکل بی‌رونقی بازار فرش تبریز، صادرات وارونه از کشورهایی است که زمانی خریدار فرش دستبافت تبریز بودند، اما با وارونه شدن این نسبت، امروز شاهد واردات همین فرش‌های فروخته شده با قیمتی بالاتر و نام تجاری دیگر فرش تبریز در شهر جهانی فرش هستیم.

وی با اشاره به مثالی در مورد صادرت زعفران و تبدیل‌شدن ایران به واردکننده، پس از بسته بندی آن، افزود: امروزه دیگر فرش‌های ما  به دلیل عدم جذابیت در نقش و نگار، در کشورهای همسایه و اروپایی خریدار ندارد و بنده چندین بار در جلسات تشکیل‌شده درباره رفع رکود، از ضرورت تشکیل کارگروه‌هایی برای تحقیق و بررسی این موضوع تأکید کرده‌ام.

چمنی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی مصرف داخلی کشور تولید می‌شود و متاسفانه به دلیل نبود مطالعات علمی و کارشناسی، توانایی تولید فرشی مطابق با سلیقه خارجی‌ها را نداریم، تصریح کرد: ما در تولید فرش، سلیقه اروپا، ژاپن، آمریکا و … را نمی‌دانیم و باید با حمایت از این صنعت و کار کارشناسی،‌ صادرات فرش دستبافت به کشورهای مختلف را در برابر فرش تولیدی چین و… که کپی ناشیانه از فرش تبریز است، افزایش دهیم.

رئیس اتحادیه فرش‌فروشان آذربایجان شرقی، دومین مشکل رکود بازار فرش را دریافت مالیات‌های سنگین از طریق اداره مالیات دانست و گفت: چندین سال است که مالیات‌های اخذشده نه بر اساس درآمد واقعی، بلکه برحسب ثروت و سابقه‌ای که در بازار وجود دارد، محاسبه‌شده و به این دلیل، اصنافی هستند که به دلیل این هزینه‌های سنگین، به تغییر شغل و حتی تعطیلی روی آورده‌اند.

یک‌سوم جمعیت آذربایجان شرقی با تولید و فروش فرش دستبافت سر و کار دارند

وی افزود: مشکلات مالیاتی در بازار برای تاجران بسیار کمرشکن بوده است و  به نظر بنده اگر مشکل مالیات را حتی به مدت یک سال برطرف کنیم، شاهد تغییر محسوس در وضعیت بازار و صنف فرش‌فروشان خواهیم بود و این قطعاً به فروشنده و بافنده، نیروی جدیدی می‌افزاید.

چمنی با ابراز تأسف از عدم‌حمایت دولت از صنف فرش‌فروشان، گفت: صنف فرش در جامعه ما در حدود 54 نوع شغل می‌آفریند که در حال حاضر یک‌سوم جمعیت آذربایجان شرقی با این صنف سروکار دارند، متأسفانه دولت تابه‌حال  از این صنوف حمایت نکرده است که باعث دلسرد شدن این صنف می‌شود و این یقیناً به صلاح جامعه نیست.

وی با اشاره به اینکه فردی که شغل خود را از دست می‌دهد ممکن است به هر کاری دست بزند تا کسب درآمد کند، افزود: این بسیار خطرآفرین است که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب و اصولی در پایتخت فرش جهان، بازار فرش استان و تبریز به حال عادی خود برگردد.

ای کاش چند صدم درصد حمایت دولت از خودروسازان از صنعت پر اشتغال فرش صورت گیرد

رئیس اتحادیه فرش‌فروشان آذربایجان شرقی، در ادامه، پیشنهادی برای خروج صنعت فرش استان از رکود مطرح کرد و با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری نسبت به توجه ویژه به تولید داخلی، افزود: دولت چندین هزار میلیارد برای خرید خودرو وام اختصاص داد و نتیجه مطلوبی را شاهد نبودیم، و ای کاش چند صدم درصد حمایت دولت از خودروسازان از صنعت پر اشتغال فرش صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه تعداد شاغلان صنعت خودرو نسبت به صنعت فرش، بسیار کمتر است، تصریح کرد: دولت باید از این صنعت حمایت کرده و با تخصیص طرح های تشویقی و اعطای وام به خریداران فرش دستبافت، شاغلان این صنعت را حمایت کنند تا این افراد نیز به خیل بیکاران جامعه اضافه نشوند.

چمنی با تاکید بر اینکه بخشی از حمایتی که از صنعت خودرو صورت می گیرد، به نوعی از صنعت فرش صورت می‌گرفت، افزایش صادرات و خروج از رکود را شاهد بودیم، خاطر نشان کرد: اکنون فرش‌های زیادی در انبارها و روی دست تولیدکنندگان خانگی فرش انباشته شده که باید با ایجاد رونق در بازار ایران و خارج، درآمد بخش عظیمی از جمعیت استان را که در تولید،‌ طراحی، رنگرزی، فروش و صادرات فرش فعالیت می‌کنند، تضمین شود.